Exkurzia MAS HORNOHRAD do regiónu PONITRIE
Exkurzia sa uskutočnila ako animačná aktivita MAS HORNOHRAD. Účelom exkurzie boli návštevy lokálnych výrobcov, osvojenie si príkladov dobrej praxe, vymieňanie skúseností a spoznávanie pamiatok v území PONITRIE.
Program exkurzie bol zahájený na rodinnej farme Zajkove huby v obci Jarok pri Nitre. Účastníkov privítal zakladateľ netradičnej rodinnej farmy zameranej na pestovanie a predaj jedlých húb a výrobkov z jedlých húb pán Michal Zaujec spolu so svojím otcom. Pán Zaujec predstavil svoj podnik a poskytol účastníkom zaujímavý výklad o pestovaní jedlých húb v interiérových podmienkach. Pútavý výklad o benefitoch húb a možnostiach ich použitia bol dopĺňaný názornými ukážkami húb v rôznych fázach rastu. Účastníci si mohli prezrieť huby ako hliva ustricová, hliva ružová, hliva citrónová, shiitake, korálovec ježovitý, poľnička topoľová či maitake v rôznych štádiách vývoja. Návšteva farmy bola ukončená ochutnávkou čaju so sušenými hubami. Zároveň si účastníci odniesli na kombinácie rôznych druhov čerstvých húb na ochutnávku v pokrmoch.
Program pokračoval v podniku LYRA chocolate, kde bola pre účastníkov pripravená prezentácia „From bean to bar“ spojená s degustáciou produktov. Pán Juraj Krištofík podrobne oboznámil účastníkov s procesom výroby čokolády počnúc zberom kakaových bôbov až po produkciu samotnej tabličky čokolády. Zároveň podal informácie o samotnej spoločnosti, jej vývoji a vízii do budúcnosti. Výklad bol dopĺňaný o ochutnávky produktov – rôznych druhov čokolád a horúcej čokolády. Na záver si účastníci exkurzie prezreli predajňu, kde mali možnosť nakúpiť si z pestrej ponuky čokolád.
Po obede program pokračoval návštevou Ponitrianskeho združenia obcí pre separovaný zber a nakladanie s odpadmi v obci Výčapy – Opatovce. O predmete činnosti, členských obciach a celkovom fungovaní združenia informoval účastníkov riaditeľ PZO pán Mgr. Michal Bakyta. Účastníkom exkurzie poskytol informácie o cieľom združenia PZO, ktorými sú najmä dlhodobé komplexné a efektívne nakladanie s odpadmi na území 62 členských obcí, znižovanie objemu skládkovaného odpadu či riešenie problémových javov v odpadovom hospodárstve členských obcí.
Posledným bodom programu v prvý deň exkurzie bola komentovaná prehliadka vinárstva PD Mojmírovce spojená s ochutnávkou vín. Vinohrady PD Mojmírovce sa rozprestierajú na Nitrianskej kopcovine s južnou expozíciou v nadmorskej výške 150-170 m. Jedinečnosť polohy, správny výber odrodovej skladby a moderný spôsob obrábania umožňuje dopestovať vysokvalitné hrozno, a tak produkovať vína výnimočnej kvality. Zo súčasnej plochy 155 ha má z pestovaných odrôd najväčšie zastúpenie Veltlínske zelené, Müller Thurgau, Chardonnay, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon. Vo firemných priestoroch sa nachádza moderná technológia na spracovanie hrozna. Hrozno je vďaka tomu v období zberu dopravované z vince na spracovanie za veľmi krátky čas. Samozrejmosťou je šetrné odstopkovanie bieleho hrozna a následné lisovanie na pneumatickom lise. Odkalené mušty fermentujú v nerezových nádobách pod stálou riadenou kontrolou. Účastníci mali možnosť vyskúšať prémiové vína ako BACCHUS green, BOUQUET muscat, ANDREJKA rosé, STARÝ KOREŇ CHSTK , Müller Thurgau či Dunaj.
Ubytovanie v rámci exkurzie MAS HORNOHRAD bolo zabezpečené v Kaštieli Mojmírovce a. s., ktorý je držiteľom regionálnej značky kvality Regionálny produkt NITRAVA, pričom má certifikované ubytovacie a stravovacie služby. Druhý deň exkurzie začal práve prehliadkou Kaštieľa Mojmírovce a. s., kde boli účastníci oboznámení s bohatou históriou kaštieľa. Klasicistický kaštieľ je zachovaný z 18. storočia a obklopený anglickým parkom. Účastníci boli prevedení jednotlivými miestnosťami ako Chodba tolerancie, Ikonový salón či salón rodáka z Mojmíroviec, grófa Grassalkoviča, alebo kedysi najslávnejšieho žrebčína Uhorska – dnes premeneného na elegantnú kongresovú sálu a ubytovanie. Súčasťou prehliadky bola aj 300-ročná vínna pivnica a priestory podzemnej strelnice. Následne program pokračoval komentovanou prehliadkou Regionálneho múzea Mojmírovce, Letohrádku kniežaťa Aldobrandiniho. Obnova tejto národnej kultúrnej pamiatky bola realizovaná z finančných prostriedkov Regionálneho operačného programu zameraného na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. Stálymi expozíciami v múzeu sú Farská knižnica, Čajový salónik a Slávne urmínske rody (Camill Aldobrandini, Anton Grasalkovič, Ürméniovci, Appelovci a Huňadyovci). Ďalšou zastávkou bola prehliadka Urmínskeho mlynu, ktorý patrí medzi technické kultúrne pamiatky. Budova je pôvodná baroková sýpka, v roku 1926 v nej bola vybudovaná mlynská technológia. Mlynom sprevádzala účastníkov pani Dagmar Škerlíková, vnučka pôvodného majiteľa mlynu, ktorá účastníkom porozprávala ťažký rodinný príbeh.
Po obede pokračoval program návštevou podpredsedníčky MAS CEDRON-NITRAVA a zároveň držiteľky regionálnej značky kvality Regionálny produkt NITRAVA pani PhDr. Romany Pítekovej Dipl.mt.l, ktorá vyrába ozdobnú keramiku a výrobky z hliny. Vo svojej dielni a obchodíku porozprávala o tom, ako sa dostala k výrobe keramiky a ako vznikajú jej jedinečné produkty. V rámci voľnej diskusie si s členmi MAS vymenila skúsenosti s chodom a ďalším smerovaním miestnych akčných skupín. Na záver druhého dňa sa účastníci presunuli do Kaštieľa Mojmírovce, aby absolvovali program v podzemných priestoroch kaštieľa, kde sa nachádza športová strelnica. Účastníci mali možnosť vyskúšať si streľbu z krátkej zbrane, ktorej predchádzala prednáška inštruktora o správnom držaní zbrane a nastavení mysle. Obidva večery v ubytovacom zariadení boli spojené s večerným teambuildingom, kde boli medzi členmi prebraté vzniknuté problémy spojené s implementáciou stratégie, súčasný chod MAS ako aj ďalšie smerovanie MAS v budúcom programovom období.
Program exkurzie bol zavŕšený stretnutím so starostom obce Vinodol pánom Petrom Straňákom, ktorý všetkých srdečne privítal spolu s predsedom miestneho občianskeho združenia Zoulus Vinodol. Účastníci postupne prechádzali obcou a boli oboznámení s projektmi, ktoré realizovala obec a spomínané občianske združenie, či už išlo o rekonštrukciu zvoničky, úpravu verejného priestranstva výsadbou ovocných stromov a vybudovaním oddychových zón, vybudovanie pomníka zavraždenému občanovi alebo obnovu židovského cintorína. Účastníci sa ďalej presunuli do areálu spoločnosti Agrovinol spol. s r. o., kde absolvovali prehliadku vinárstva pod vedením pána Podhorského, ktorý je jedným z majiteľom spoločnosti. V roku 2018 vytvorili novú originálnu značku vinárstva s názvom JANKACKY winery & PODHORSKY vineyard a v súčasnosti obhospodarujú viac ako 90 ha viníc v Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Prehliadka vinárstva bola zakončená degustáciou výberových vín, ktoré vyhrávajú ocenenia doma aj v zahraničí. Následne sa účastníci presunuli do zrekonštruovaného kultúrneho domu na obed. Pri spoločnom obede s hosťujúcim pánom starostom boli prebraté témy samosprávy a pôsobenia miestnych akčných skupín, nakoľko starosta obce Vinodol je zároveň predsedom MAS Regionálne združenie Dolná Nitra, o. z. Návštevou obce Vinodol získali účastníci exkurzie príklady dobrej praxe, vymenili si skúsenosti a kontakty do budúcnosti. V závere možno konštatovať, že exkurzia v území PONITRIE naplnila svoj účel vo všetkých bodoch.
Kolektív MAS HORNOHRAD
Dátum poslednej aktualizácie: 29. 1. 2025 8:54